Informace o MŠ Vedlejší

Kapacita školy: 75

Počet tříd:

Počet ped. pracovníků:

V případě potřeby a možnosti je stálý počet pracovníků doplňován o další pracovníky (např. chůvy, školní asistenty, apod.).

Lokalita, historie a charakteristika školy

Mateřská škola sídlí v městské části Brno – Bohunice.  Mateřská škola je trojtřídní sídlištní škola. Původně dvojtřídní mateřská škola (kapacita 50 dětí), sídlící v budově základní školy na ulici Vedlejší 10, zvýšila k 1.9.2021 svou kapacitu otevřením třetí třídy (kapacita 25 dětí), v nově zrekonstruovaném multifunkčním domě. Budova s třetí třídou MŠ se nazývá „Bohunka“ a sídlí na ulici Pod Nemocnicí 25.

Všechny třídy MŠ Vedlejší jsou heterogenní.

Hlavní vchod do MŠ Vedlejší je z ulice Okrouhlá.

Od 3. září 2012 se stala mateřská škola součástí právního subjektu Základní škola a mateřská škola Brno, Vedlejší 10.

Objekt původní mateřské školy byl projektován integrací mateřské školy do základní školy. Nachází se v přízemí, v části budovy „pavilon B“. Do užívání byla předána 29. srpna a její provoz byl zahájen 3. září 2012. Mateřská škola byla dvoutřídní s celodenním provozem. K 1.9.2021 přibylo k mateřské škole detašované pracoviště, které se nachází ve zcela nově zrekonstruované multifunkční budově.

Základní a mateřská škola, je situována uprostřed sídlištní zástavby, mimo hlavní komunikace. Na severní straně, po celé délce mateřské školy na ulici Vedlejší, byla vybudována prostorná školní zahrada vybavena herními prvky, které umožňují dětem rozmanité pohybové a další aktivity. Na zahradě jsou dva dřevěné domky na ukládání zahradních pomůcek, dětských hraček, koloběžek apod. Byl zde instalován dětský kolotoč a pítko, které zajišťuje pitný režim v teplém období.  Pískoviště, dřevěné zahradní stoly a lavice, travnaté plochy i dlážděné chodníky jsou využívány pro rekreační, relaxační i sportovní činnosti dětí. Nově byl zabudován herní prvek s houpačkami a lanovým žebříkem. Zahrada je obklopená vzrostlými stromy a podél oplocení vysázena okrasnými keři.

Ve vstupní části budovy se nachází prostorná hala se vstupy do šaten dětí a hygienického i sociálního zázemí, které slouží dětem při jejich pobytu na školní zahradě. Zde je i sprchový kout.

V budově mateřské školy se nachází dvě prostorné třídy, zázemí pro zaměstnance, kancelář pro zástupkyni ředitele pro předškolní vzdělávání, moderně vybavená školní kuchyň. Zde se připravují pro děti přesnídávky a svačinky, myje nádobí. Hlavní jídlo zajišťuje pro mateřskou školu školní jídelna. Dále je zde úklidová místnost, sociální zařízení pro dospělé a kabinet, který slouží k ukládání sportovního nářadí a různých pomůcek pro vzdělávací činnost dětí. Od roku 2018 je zde vybudována pracovna pro logopedku.

Třída na detašovaném pracovišti na ul. Pod Nemocnicí je zcela nová, nově vybavená funkčním nábytkem, sociálním zařízením, šatnou a zázemím pro pedagogy. Rovněž se zde nachází moderní přípravna k uchování a přípravě stravy, která se dováží z jídelny ZŠ a MŠ Vedlejší. Na třídu navazuje nová školní zahrada, která je vybavena herními a sportovní prvky i zelení. Oplocená zahrada sousedí se zahradou pro seniory a stává se tak komunitním centrem napříč několika generací.

Mateřská škola je sportovně zaměřená a upřednostňuje prožitkové učení. V posledních letech se mateřská škola rovněž specializuje na prevenci logopedických vad a předčtenářskou gramotnost.

Obě budovy mateřské školy sídlí v klidových částech sídliště a zároveň jsou všem velmi dostupné díky blízkosti několika zastávek městské hromadné dopravy.

MŠ ul. Vedlejší

Fotogalerie: