CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM

Motto:
"Chcete-li, aby vaše děti byly chytré,
čtěte jim pohádky.
Chcete-li, aby byly ještě chytřejší,
čtěte jim ještě více pohádek."

Projekt Celé Česko čte dětem vznikl v roce 2006. Jeho snahou je, mimo jiné, prostřednictvím čtení budovat pevné vazby v rodině. Utvářet pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Není třeba říkat "Jdi a čti si", ale důležité je říct "Pojď budu ti číst".

Naše mateřská škola se do kampaně propagující pravidelné předčítání dětem zapojila v roce 2013 t.j. jeden rok po svém otevření. Uvědomujeme si, že pravidelné předčítání má obrovský význam pro rozvoj emocionálního zdraví dětí. Rozvíjí paměť a představivost, fantazii, rozvíjí jejich znalosti. Učí děti myšlení logickému i kritickému... Přirozenou cestou se u dětí rozšiřuje slovní zásoba, kniha učí děti hodnotám, rozlišování dobra i zla, rozvíjí i smysl pro humor. Zkrátka je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte.

Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v předškolním vzdělávání, nedá se asi přímo mluvit o čtenářské gramotnosti jako takové, ale spíše o podpoře jejího rozvoje, o předčtenářských dovednostech, znalostech a zkušenostech. Tento projekt je v dnešní době počítačů a tabletů pro děti zcela zásadní. Hrdinou kampaně Celé Česko čte dětem je dítě, nikoliv kniha. Předčítání může dětem zajistit dlouhé a hezké dětství. A dětství je klíčem k celému dalšímu životu.

Dílčím projektem je "Babička a dědeček do školky". Vyzdvihuje posilování mezigeneračních vztahů. Šíří dál myšlenku pravidelného čtení a prohlubování spolupráce mateřské školy nejen s rodiči, ale i prarodiči dětí, kteří mají chuť dětem udělat radost a přečíst některou z pohádek. I my jsme se k této tradici připojili a nabízíme každoročně rodičům, babičkám, dědečkům možnost přijít za námi do školky přečíst dětem svou oblíbenou pohádku v rámci akce "Měsíc čtení babiček a dědečků dětem". Těšíme se na téma:

• "Co nám přečte babička?"
  • "Nejraději si spolu čteme..."
  • "Dědečkův oblíbený příběh"

Návštěvou rodičů, prarodičů v MŠ děti poznají rodinu svých kamarádů a zažijí neopakovatelnou originalitu čtení, neboť každý z nás předává informace z textu dětem trošku jinak.

Každodenní četba dětem pro radost a následné povídání o přečteném je nejlepší přípravou "půdy k tomu, aby mohla přijmout zrno a posléze vydat bohatou úrodu". Je to nejlepší způsob, jak učit děti lásce k jazyku, jak podporovat jejich zájmy, povzbuzovat je ke čtení, k učení, zlepšovat jejich soustředěnost, trénovat paměť, formovat čtecí návyky, přinášet jim všeobecné znalosti, ulehčovat učení, pomáhat dosáhnout úspěchů ve škole a podporovat získávání vědomostí po celý další život.

Fotogalerie: